BMW M5 Competition F90 w Mobile Coders, czyli szybkie, potężne, piękne i rodzinne :).

W tych kilku słowach można by ująć to co oferuje nam M5 F90.
Tak się złożyło, że samochód ten przyjechał do nas z kilkoma trapiącymi go problemami natury elektrycznej. Dzięki czemu mieliśmy go do dyspozycji kilka dni i mogliśmy przeprowadzić dokładne testy po samej naprawie jak i po modyfikacji wzmacniającej silnika do ponad 700 KM i 900 Nm :).

Zakres prac:
- naprawa wiązki elektrycznej i rozwiązanie problemów związanych z działaniem przekładni kierowniczej oraz systemu wspomagania parkowania
- naprawa układu klimatyzacji, wymiana przewodów oraz nabicie klimatyzacji

- CHIPTUNING Stage 1
Moc
625 KM -> 725 KM
Moment obrotowy
750 Nm -> 900 Nm

No dobra, ale zacznijmy od samej naprawy. Samochód wcześniej sprowadzony został z USA i był po kolizji. Przy naprawie, którą od strony elektronicznej nie przeprowadzono należycie zaczęły pojawiać się problemy z układem wspomagania kierownicy, czyli z przekładnią EPS.

Po wstępnej diagnostyce ustaliliśmy, że problem może leżeć w samej przekładni, ponieważ nie byliśmy w stanie w tej danej chwili ustalić, że może by coś nie tak z wiązką elektryczną.
Drugim problemem było sporadyczne wyłączanie się czujników parkowania oraz asystentów jazdy. Dodatkowo układ klimatyzacji był nieszczelny przez co można było zapomnieć o chłodzeniu w upalne dni, które akurat w tym czasie odwiedziły nasz kraj (cóż za rzadkość) ;).

Przeprowadziliśmy więc w końcu diagnostykę mechaniczną (fizyczną) i odkryliśmy wiele elementów uszkodzonych lub niefachowo naprawionych, które ograniczyły funkcjonalność tego pięknego pojazdu. W ciągu kilku dni rozprawiliśmy się ze wszystkimi problemami i po 200 km testów uznaliśmy, że samochód możemy zwrócić naprawiony swojemu właścicielowi :).

Po telefonie okazało się, że pan Michał decyduje się również na wykonanie CHIPTUNINGu silnika :).

Z modelami M5 i M8 mamy do czynienia minimum kilka razy w miesiącu, przez co praca z nimi niezmiernie nas cieszy :). Tutaj parametry powalają i każdy jest pod wielkim wrażeniem osiągów tych pojazdów po strojeniu :).

Nie inaczej było w przypadku prezentowanej M5 F90.
Jako że mieliśmy okazję jeździć i testować go przez kilka dni to możemy śmiało stwierdzić, że to jeden z najprzyjemniejszych, sportowych samochodów z jakim można mieć do czynienia.

Jeśli chcemy podróżować nim spokojnie to jak najbardziej jest taka opcja. Zastosowania skrzynie biegów ZF 8HP sprawiło, że samochód zmienia biegi, rusza i przyspiesza tak aksamitnie, że aż trudno uwierzyć, że pod maską ma w serii ponad 600 KM :).

Oczywiście zawieszenie jest ciut twardsze nawet na nastawach Efficient, ale nie zmienia to faktu, że da się tym jechać na wakacje z rodziną i cieszyć się wszechstronnością F90.

Przecudowny wóz, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

Jeśli nie przerażają Was koszty paliwa i ewentualnego serwisu to mocno polecamy taki pojazd. Choć w trasie spalanie jego może być stosunkowo niskie, jeśli nie szalejemy. Nam na odcinku 80 KM udał się zejść poniżej 8.5 litrów na 100 km, ale było to raczej muskanie gazu i prędkość 90 km/h ;).

Po naszym strojeniu Stage 1 osiągnęliśmy 725 KM i 900 Nm, czyli to czego zawsze w takim aucie można się spodziewać :).

Przyspieszenia miażdżą bez względu czy jedziemy na 3 czy na 7 biegu :). Każde wciśnięcie gazu to natychmiastowa reakcja.

Do testów niestety samochód mieliśmy jeszcze na kołach zimowych, dlatego nie mogliśmy zrobić pomiarów przyspieszeń 0-100, a nawet 100-200 km/h. Trakcyjnie, przy temperaturze ponad 20 st. C. nie dawały one rady przenieść potężnego momentu obrotowego.

Może następnym razem, gdy właściciel wróci do nas na serwis olejowy :).

Bardzo dziękujemy za skorzystanie z naszych usług oraz za zaufanie.
Pozdrawiamy serdecznie :).

#MobileCoders #bmwkodowanie #bmwM5 #bmwF90 #chiptuning #serwisBMW
Przeczytaj na