BMW G30 540i LCI na duuużym serwisie w Mobile Coders 😊.
Pan Jakub zgłosił się do nas na kompleksowy serwis swojego samochodu przy przebiegu 60 tyś. km. Zaczęliśmy więc od wymiany oleju w silniku wraz z kompletem filtrów oraz świec zapłonowych.
Jeżeli nas obserwujecie to zapewne wiecie, że klucz do długowieczności i niezawodności samochodu tkwi w odpowiedniej pielęgnacji jego podzespołów.
Jednym z najważniejszych elementów jest regularna wymiana oleju silnikowego.
Choć wiele nowoczesnych samochodów posiada systemy sugerujące wymianę oleju co 25, a nawet 30 tysięcy kilometrów, my zawsze zalecamy wykonywanie tej czynności co 10 tysięcy kilometrów. Dlaczego?
Olej silnikowy pełni wiele istotnych funkcji w silniku: smaruje ruchome części, odprowadza ciepło, zapobiega korozji oraz pomaga usuwać zanieczyszczenia.
Wraz z przebiegiem, olej stopniowo traci swoje właściwości smarne oraz zdolność neutralizacji kwasów powstających w procesie spalania paliwa.
Regularna wymiana co 10 tysięcy kilometrów minimalizuje ryzyko zużycia kluczowych elementów silnika, takich jak wał korbowy, pierścienie tłokowe czy panewki.
Z biegiem czasu w oleju gromadzą się zanieczyszczenia, takie jak drobinki metalu, sadza czy resztki spalania. Nawet najlepsze filtry oleju nie są w stanie wychwycić wszystkich nieczystości.
Wymiana oleju co 10 tysięcy kilometrów pozwala na utrzymanie silnika w czystości, co przekłada się na jego wydłużoną żywotność i mniejsze ryzyko kosztownych napraw.
Zużyty olej silnikowy o obniżonej lepkości i właściwościach smarnych powoduje większe tarcie między elementami silnika. Większe tarcie oznacza, że silnik musi pracować ciężej, co prowadzi do wzrostu zużycia paliwa. Regularna wymiana oleju pomaga utrzymać optymalne warunki pracy silnika, a co za tym idzie — zmniejszyć koszty eksploatacji pojazdu.
Choć mogłoby się wydawać, że częstsza wymiana oleju generuje dodatkowe koszty, w rzeczywistości pomaga zaoszczędzić pieniądze. Silnik w dobrej kondycji wymaga mniej napraw, a mniejsze zużycie paliwa przekłada się na niższe wydatki na stacji benzynowej. Dodatkowo, dobrze utrzymany samochód ma większą wartość rynkową, co może być istotne w przypadku jego odsprzedaży.
Kolejnym krokiem była wymiana oleju w skrzyni biegów ZF, VTG oraz przednim i tylnym dyferencjale. Niezawodna praca skrzyni biegów zależy od wielu czynników, a jednym z kluczowych jest jakość i stan oleju przekładniowego. Choć wielu producentów podaje, że olej w skrzyni automatycznej jest „żywotny” i nie wymaga wymiany, praktyka oraz opinie specjalistów wskazują, że regularna wymiana oleju może znaczną miarą przedłużyć żywotność przekładni oraz poprawić jej działanie.
Z biegiem czasu w oleju przekładniowym mogą gromadzić się zanieczyszczenia, takie jak drobinki metalu powstające w wyniku naturalnego zużycia komponentów skrzyni. Jeśli olej nie jest wymieniany, te cząsteczki mogą działać jak materiał ścierny, przyspieszając degradację elementów mechanicznych. Regularna wymiana oleju usuwa te zanieczyszczenia i zmniejsza ryzyko poważnych uszkodzeń.
Automatyczna skrzynia biegów generuje duże ilości ciepła, szczególnie podczas intensywnej eksploatacji, np. w ruchu miejskim czy podczas holowania przyczepy. Olej przekładniowy pomaga odprowadzać nadmiar ciepła i zapobiega przegrzewaniu się skrzyni. Zużyty olej ma ograniczoną zdolność do efektywnego chłodzenia, co może prowadzić do przegrzewania i uszkodzeń skrzyni. Regularna wymiana oleju pozwala uniknąć tego problemu. Regularny serwis pozwoli nam uniknąć ogromnych kosztów związanych z naprawa lub wymiana uszkodzonej skrzyni.
Na koniec zadbaliśmy o czystość powietrza wewnątrz pojazdu stosując innowacyjny serwis klimatyzacji Nanoclean Air a wszystkie wykonane czynności oczywiście wpisaliśmy do elektronicznej książki serwisowej BMW 😊
#mobilecoders #bmwkodowanie #serwisbmw #ZF8HP #g30 #540i #B58 #katowice #krakow #poznan #gdansk #penrite