Refresh BMW F16 X6 M50d.

Tym razem zostaliśmy zaproszeni do pracy przy samochodzie, którego właściciel stwierdził, że mocy w zupełności mu wystarczy, tym bardziej, że to jego świeży nabytek i chce pojeździć z fabryczną mocą.

My oczywiście nie mamy nic przeciwko, ponieważ ten silnik charakteryzuje się wystarczającą mocą jak na taki gabaryt.

Właściciel zdecydował się na odświeżenie oprogramowania w sterownikach, wgranie aktualnej mapy nawigacji oraz zakodowanie kilku przydatnych funkcji, które zaproponowaliśmy w ofercie.

Nie tracąc cennego czasu klienta, który i tak musiał oddać się służbowym sprawom rozpoczęliśmy od wykonania odczytu zastanych błędów.

Taki odczyt zwykle daje nam "mniej więcej" informację o stanie danego egzemplarza, którą dzielimy się z klientem i jeżeli jest coś na co trzeba zwrócić uwagę ustalamy plan dalszego działania.

W tym przypadku wszystko było ok. Po tej krótkiej aczkolwiek dla nas ważnej analizie autka, puściliśmy poprawki, które były przewidziane w aktualizacji i po niespełna 1 godzinie mieliśmy odświeżone oprogramowanie w sterownikach.

Kolejnym etapem pracy była aktualizacja mapy nawigacji do najnowszej wersji. W celu optymalizacji czasu puściliśmy ją zanim zaczęliśmy kodować, bo musicie wiedzieć, że czas aktualizacji takiej mapy w zależności od wersji iDrive to ok. 40 min. nawet do ponad 1 godziny.

Nawiązując do powyższego mieliśmy teraz trochę czasu, żeby skupić się na zakodowaniu dodatkowych funkcji ustalonych wcześniej z klientem oraz zrobieniu kilku fotek do posta ;).

Tak więc po niespełna 3 godzinkach pracy (wliczając rozmowę z klientem, rozłożenie i podpięcie sprzętu itd.) BMW zostało odświeżone pod względem oprogramowania, w którym przez okres od wyprodukowania samochodu do „teraz” producent wprowadzał różnego rodzaju ulepszenia czy korekty.

Czy warto zrobić taką aktualizację w samochodzie?
Naszym zdaniem warto, ponieważ producent nie bez powodu wypuszcza takie zmiany. Dane zbierane są z całego świata od wszystkich użytkowników, analizowane są statystyki, a na ich podstawie wypuszczane zostają poprawki.

Dla serii F czy wczesnych serii G aktualizacje wykonywane były tylko podczas napraw w ASO i tylko wtedy, gdy wymagały tego procedury.

Często zdarzają się pojazdy, które przyjeżdżają do nas z fabrycznym oprogramowaniem. Sytuacja się nieco odmieniła i aktualnie wyprodukowane samochody mają już aktualizacje oprogramowania w formie on-line. Tak więc widzicie aktualizacje oprogramowania sterowników w samochodzie jest ważna, zresztą spójrzcie na całą resztę maszyn i urządzeń, każde z nich troszkę bardziej zaawansowane technologicznie zaczynając od telefonów, TV, komputerów itd. ma przewidzianą funkcjonalność UPDATE'u i choć na pozór dla użytkownika nic się nie zmienia to na pewno coś zostało poprawione ażeby produkt działał sprawniej 😉.

Właścicielowi dziękujemy za zaufanie i życzymy szerokości 😉.

#MobileCoders #bmwkodowanie #updatebmw #aktualizacjasterownikow #bmwF15 #bmwX5
Przeczytaj na